W tym rozdziale poznasz najważniejsze formuły matematyczne używane w Excelu. Z funkcji tych korzystamy w sposób standardowy wprowadzając jako argumenty funkcji liczby, adresy komórek lub też zakresu komórek. Szczegółowy sposób korzystania z najważniejszych formuł Excel opisywany jest w poprzednim rozdziale: Jak korzystać z formuł w Excel.
Do prostych obliczeń statystycznych Excel oferuje nam następujące funkcje:
SUMA – Funkcja zwraca sumę liczb wprowadzonych jako argumenty funkcji. Jako argument możemy wprowadzić zarówno liczby wprowadzone po średnikach jak i zakres liczb. Dla przykładu:
ŚREDNIA – Funkcja zwraca średnią arytmetyczną z wprowadzonych wartości. W argumenty możemy wprowadzić zarówno liczby wprowadzone po średnikach jak i zakres liczb.
MEDIANA – Funkcja zwraca medianę z wartości wprowadzonych jako argumenty. Argumentami funkcji mogą by zarówno liczby wprowadzone po średnikach jak i zakres liczb. Mediana to wartość środkowa. Oznacza to dla nas tyle, że 50% wartości w zbiorze ma wartość niższą od wartości mediany, a drugie 50% wartości w zbiorze ma wartość wyższą od wartości mediany.
MIN – Formuła zwraca najmniejszą wartość z listy wartości, a więc tzw. minimum. Argumentami funkcji mogą by zarówno liczby wprowadzone po średnikach jak i zakres liczb.
MAX – Formuła zwraca największą wartość z listy wartości, a więc tzw. maksimum. Argumentami funkcji mogą by zarówno liczby wprowadzone po średnikach jak i zakres liczb.
Wszystkie powyższe formuły możemy sprawdzić w tym pliku Excel z przykładem:
kurs_excel_podstawy_formuly_matematyczne_statystyczne.xlsx
ILE.LICZB – Funkcja zwraca liczbę wartości z wybranego zakresu komórek, które zawierają dane liczbowe.Dla przykładu jeśli mamy dane w zakresie od A1 do A20, wzór będzie wyglądał następująco: =ILE.LICZB(A1:A20). Tak jak w przypadku powyższych funkcji możemy tworzyć wzór na liczbach, komórkach, zakresach, a także wszystkich powyższych jednocześnie.
ILE.NIEPUSTYCH – Funkcja zwraca liczbę wartości z wybranego zakresu komórek, które zawierają jakiekolwiek dane. Dla przykładu jeśli mamy dane w zakresie od A1 do A20, wzór będzie wyglądał następująco: =ILE.NIEPUSTYCH(A1:A20). Tak jak w przypadku powyższych funkcji możemy tworzyć wzór na wpisanych ręcznie wartościach, komórkach, zakresach, a także wszystkich powyższych jednocześnie.
LOS – Zwraca liczbę losową z przedziału od 0 do 1. Jeśli chcielibyśmy wylosować w Excelu liczbę z zakresu np od 0 do 100, powinniśmy ją pomnożyć przez 100 i zaokrąglić. Funkcja LOS() nie wymaga wprowadzania argumentów. Dla przykładu =LOS().
MOD – Funkcja zwraca resztę z dzielenia jednej liczby przez drugą. Jako pierwszy argument wprowadzamy dzielą, a jako drugi argument dzielnik. Resztę z dzielenia liczby 100 na 3 otrzymamy za pomocą wzoru =MOD(100;3).
MODUŁ.LICZBY – Funkcja zwraca wartość bezwzględną z liczby. Zamienia wszystkie liczby ujemne na dodatnie. Dodatnie pozostawia bez zmian. Dla przykładu jeśli chcemy uzyskać wartość bezwzględną z liczby -110, korzystamy z wzoru =MODUŁ.LICZBY(-110).
PIERWIASTEK – Funkcja zwraca pierwiastek kwadratowy z argumentu. Dla przykładu pierwiastek kwadratowy z liczby 100 otrzymamy za pomocą wzoru =PIERWIASTEK(100).
POTĘGA – Funkcja podnosi liczbę do określonej potęgi. Potęgowanie możemy także wykonywać za pomocą operatora arytmetycznego „^” i ten sposób jest bardziej zalecany. Jeśli chcemy skorzystać z formuły powinniśmy jako pierwszy argument wprowadzić liczbę podnoszoną do potęgi, a jako drugi argument wykładnik potęgi. Np jeśli podnosimy liczbę 3 do potęgi drugiej zapiszemy to w następujący sposób: =POTĘGA(3;2).
RZYMSKIE – Funkcja zamienia liczby zapisane w formacie liczbowym na liczby rzymskie w postaci tekstu. Np =RZYMSKIE(20).
ZAOKR – Funkcja zaokrągla liczbę do określonej liczby miejsc po przecinku. Jako pierwszy argument wprowadzamy liczbę, którą chcemy zaokrąglić. Jak drugi argument liczbę miejsc po przecinku. Jeśli chcielibyśmy zaokrąglić liczbę 23,34534 do dwóch miejsc po przecinku zapiszemy to w następujący sposób: =ZAOKR(23,34534;2).
ZNAK.LICZBY – Funkcja zwraca znak liczby w postaci liczby -1 dla liczb ujemnych, 0 dla zera oraz 1 dla liczb dodatnich. Dla przykładu znak liczby -123 otrzymamy z działania =ZNAK.LICZBY(-123).
Podobne przykłady podstaw Excela zamieszczam w dziale kurs excel podstawy. Jeśli masz pytania co do tego rozdziału, możesz zamieścić je na forum bez logowania. Poniżej plik Excela z załączonym przykładem.
W jaki sposób w Excel zmienić datę na pierwszy lub ostatni dzień miesiąca? W tym…
Średnia ważona w Excel - Jak ją obliczyć W tym przykładzie dowiesz się jak obliczyć…
Data i godzina w Excel - Jak ją szybko wstawić Jest wiele sposobów na wstawienie…
Dni robocze w Excel - Jak je obliczyć? Jeśli chcesz obliczyć dni robocze w Excel…
Kurs Excel - poziom podstawowy Kurs Excel od podstaw jest już opublikowany. Możesz z niego…
Jak w Excel zrobić pierwiastek inny niż drugiego stopnia Jeśli chcesz w Excel obliczyć pierwiastek…