W tym rozdziale kursu dowiesz się czym jest filtr w Excel i jak go używać. Filtrowanie w Excel wykonywane jest na tabelach ułożonych rekordowo. Oznacza to dla nas tyle, że nasza tabelka powinna mieć nagłówki kolumn. Dodatkowo każda dana w tabeli powinna odnosić się do odpowiedniego nagłówka kolumn. Poniżej przykład danych ułożonych rekordowo:
Samego filtrowania w Excel dokonujemy w zakładce Dane. To, co musisz zrobić to zaznaczyć swoją tabelę, następnie w zakładce Dane kliknąć ikonę Filtr. Gotowe. Tabela zawiera już w nagłówkach kolumn odpowiednie przyciski do filtrowania danych. Jeśli chcesz filtrować jedynie po wartościach, odznacz lub zaznacz wartości, które Cię interesują. Tabela z danymi będzie wtedy zawierała tylko zaznaczone wartości. Możesz filtrować tabelę wg. wielu kolumn jednocześnie.
Prócz filtrowania poprzez zaznaczenie wartości w Excel, mamy także możliwość filtrowania według:
Wszystkie wyżej wymienione filtry możesz przetestować klikając na odpowiednią kolumnę, która ma wstawiony filtr.
Jeśli chcemy zdjąć filtr z całej tabeli, wystarczy wejść w zakładkę dane i kliknąć raz jeszcze ikonę Filtr. Jeśli chcemy natomiast, by filtr Excel zdjąć tylko z jednej kolumn, klikamy w tą kolumnę i następnie wybieramy opcję Wyczyść filtr. Gotowe.
Podobne przykłady podstaw Excela zamieszczam w dziale kurs excel podstawy. Jeśli masz pytania co do tego rozdziału, możesz zamieścić je na forum bez logowania. Poniżej plik Excela z załączonym przykładem.
W jaki sposób w Excel zmienić datę na pierwszy lub ostatni dzień miesiąca? W tym…
Średnia ważona w Excel - Jak ją obliczyć W tym przykładzie dowiesz się jak obliczyć…
Data i godzina w Excel - Jak ją szybko wstawić Jest wiele sposobów na wstawienie…
Dni robocze w Excel - Jak je obliczyć? Jeśli chcesz obliczyć dni robocze w Excel…
Kurs Excel - poziom podstawowy Kurs Excel od podstaw jest już opublikowany. Możesz z niego…
Jak w Excel zrobić pierwiastek inny niż drugiego stopnia Jeśli chcesz w Excel obliczyć pierwiastek…