Wprowadzenie do Excel

Ostatnio zaktualizowano: 29 grudnia, 2017 przez admin

1. Excel – co to takiego?

Excel jest arkuszem kalkulacyjnym. Pierwsza wersja Excel została wydana przez Microsoft w 1987 roku. Obecnie Excel wchodzi w skład pakietu MsOffice i jest oferowany w pakiecie wraz z innymi programami biurowymi takimi jak Word, PowerPoint, czy OneNote. Z programu możemy korzystać w systemach Windows, a także MacOS oraz Android wykorzystując pakiet Office 365.

Excel jest jedną z najczęściej używanych aplikacji biurowych i jednocześnie najczęściej pożądaną przez pracodawców. Możesz być pewien, że znajomość tego programu podwyższa twoje możliwości zarobkowe i szanse na rynku pracy. Znajomość Excela jest obecnie wymagana praktycznie w każdej pracy biurowej zaczynając od księgowej, a kończąc na informatykach.

Kurs Excel Podstawy - Wprowadzenie
Kurs Excel Podstawy – Wprowadzenie

 

2. Jak szybko mogę się nauczyć Excela?

Jeśli wcześniej nie miałeś styczności z programem Excel, a chciałbyś go opanować w stopniu co najmniej podstawowym możesz go opanować za pomocą tego właśnie kursu w jeden dzień. Kurs Excel Podstawy jest przygotowany w ten sposób, by jego przerobienie w całości było możliwe w ok. 8-12 godzin.

3. Którą wersję Ms Excel wybrać i skąd ją pobrać?

Obecnie najbardziej aktualną wersją Excela jest Excel 2016 i tą właśnie wersję najlepiej wybrać na początek. Nie ma żadnych przeszkód, by ukończyć kurs na innych wersjach Excel jak 2013 lub 2010.  Najbardziej aktualną wersją Excela 2016 możemy pobrać jako 30-dniową wersję próbną ze stron Microsoft z poniższego adresu:

https://products.office.com/pl-pl/excel

4. Ograniczenia i możliwości Excel

Excel od wersji 2007 umożliwia nam zapisanie danymi tablicy o rozmiarze 2^20 wierszy (1048576 wierszy) oraz 2^14 kolumn (16384 kolumn). W tablicy nazywanej w Excelu arkuszem możemy m.in:

 • przechowywać dane
 • wykonywać obliczenia matematyczne
 • analizować tekst
 • rysować wykresy w oparciu o dane
 • tworzyć użyteczne raporty i analizy
 • łączyć się z innymi aplikacjami jak Word, Access itp.

Excel od wersji 2013 posiada także wbudowane narzędzia Business Inteligence takie jak PoverPivot oraz PoverQuery, za pomocą których możemy obsługiwać bardzo duże zestawy danych.

Aplikacja posiada wbudowaną obsługę języka programowania VisualBasic, a więc tzw. VBA. Oznacza to dla nas tyle, że możemy tworzyć w nim makra oraz programy działające pod Excelem. Dla przykładu, jeśli wykonujemy w Excelu bardzo często jakąś czynność, możemy ją zautomatyzować w ten sposób, by robiła się sama.

5. Dla kogo jest ten kurs Excel podstawy i czego się z niego nauczę?

Kurs Excel podstawy jest przygotowany przede wszystkim dla osób, które miały niewielką styczność z Excelem, bądź nie użytkowały go wcześniej w ogóle. W kursie zawarte są informacje na temat elementarnych podstaw. Dowiesz się m. in. :

 • czym jest arkusz i jak wprowadzać do niego dane
 • poznasz najczęściej użytkowane funkcje Excel
 • nauczysz się tworzyć tabele przestawne
 • będziesz umiał tworzyć wykresy na podstawie dowolnie wybranych danych
 • dowiesz się czym są makra i jak je nagrywać

6. Jestem humanistą i chcę się nauczyć Excela. Czy sobie poradzę?

Tak, Excel został zaprogramowany w taki sposób, by praktycznie każdy mógł go używać. Także humaniści bardzo dobrze radzą sobie z obsługą Excel. Użytkowanie Excel nie jest zaawansowaną informatyką. Program został przygotowany w taki sposób, by mogła z niego korzystać jak największa grupa potencjalnych użytkowników.

POWODZENIA !!!

Podobne przykłady podstaw Excela zamieszczam w dziale kurs excel podstawy. Jeśli masz pytania co do tego rozdziału, możesz zamieścić je na forum bez logowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: