Jak w Excel obliczyć średnią ważoną

Ostatnio zaktualizowano: 6 marca, 2020 przez admin

Średnia ważona w Excel – Jak ją obliczyć

W tym przykładzie dowiesz się jak obliczyć średnią ważoną w Excelu. Jest kilka sposobów, by w Excel obliczyć średnią ważoną. W liczeniu średniej ważonej najważniejsze są wagi. Tak więc jeśli chcesz obliczyć ten właśnie rodzaj średniej powinieneś mieć zawsze 2 wymiary danych. Pierwszy wymiar to liczby na podstawie których chcesz obliczyć średnią. Drugi wymiar to liczby, które decydują o wagach w liczeniu średniej. Mogą to być np. ceny i ilości.

Przykład liczenia średniej ważonej Excel

Zróbmy prosty przykład liczenia średniej ważonej w Excel. Mamy następujące ilości produktów, z których chcemy wyliczyć średnią cenę. Średnia cena ważona jest oczywiście liczbą produktów. Poniżej nasze informacje:

  • Zakupiono 5 bochenków chleba w cenie po 3 zł za sztukę
  • Zakupiono 2 bochenki chleba w cenie po 6 zł za sztukę

Średnia cena liczona średnią arytmetyczną to w tym wypadku 4,5. My jednak chcemy wziąć pod uwagę także ilości. Wzór na obliczenie średniej ważonej w Excel wyglądałby następująco:

  • śr. waż = 5 / (5 + 2) * 3 + 2 / (5 + 2) * 6 = 3,86 ( w przybliżeniu )

W jaki sposób zapisać to w Excelu? Jeśli dane o ilościach znajdują się w komórkach B2 i B3, a dane o cenach w komórkach C2 i C3, wzór będzie wyglądał następująco:

--datatalk.pl
=SUMA(C2*B2/SUMA(B2:B3);C3*B3/SUMA(B2:B3))
Excel przykłady - Excel średnia ważona
Excel przykłady – Excel średnia ważona

W jaki sposób to wyliczyliśmy? Każda cena ma swoją wagę liczoną ilością. Waga to stosunek ilości danego produktu do ilości produktów ogółem. Tak więc, jeśli zakupiliśmy 7 produktów, z czego 2 to droższy produkt, a 5 to tańszy produkt, waga droższego wyniesie 2/7, a waga dla tańszego 5/7. Na koniec mnożymy wagi przez ceny. Uzyskane wyniki cząstkowe dodajemy do siebie. W ten sposób średnia ważona w Excel została obliczona.

Plik Excel z przykładem możesz pobrać tutaj:

excel_przyklady_srednia_wazona.xlsx

Ten i inne przykłady porad w Excelu publikuję w tym dziale: Excel przykłady. By poszerzyć swoją wiedzę w Excelu zachęcam także do odwiedzenia kursu Excel dla początkujących, który znajdziesz w tym dziale: Kurs Excel Podstawy.

Źródło: Średnia ważona Excel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: