Jak ustawić proste hasło w Excel – Hasło na plik

1. Jak ustawić proste hasło na plik Excel?

Chcesz, by nie wszyscy mogli otworzyć Twój plik Excela, a dane były dostępne jedynie po wprowadzeniu hasła? Jest na to bardzo prosty sposób. Możesz zaszyfrować skoroszyt i tym samym ustawić w Excel hasło dostępu do pliku. W Excelu mamy co najmniej 5 metod ustawiania haseł zaczynając od hasła do poszczególnych arkuszy, a kończąc na hasłach do makr. Najprostszy sposób ustawienia hasła Excel wygląda następująco:

  1. Klikamy kolejno Plik w lewym górnym rogu ekranu
  2. W zakładce Informacje wyświetli nam się ikona Ochrona skoroszytu.
  3. Wybierz opcję Szyfruj przy użyciu hasła.
  4. Wyświetli nam się okienko do wprowadzenia hasła, a następnie kolejne, by hasło powtórzyć
Kurs Excel Podstawy - Hasło w Excel
Kurs Excel Podstawy – Hasło w Excel

Teraz, gdy zamkniesz plik i będziesz chciał go ponownie otworzyć wyświetli się monit informujący o konieczności wprowadzenia hasła.

Kurs Excel Podstawy - Excel hasło
Kurs Excel Podstawy – Excel hasło

2. Usuwanie hasła w Excel. Zdejmowanie ochrony skoroszytu.

W jaki sposób usunąć wcześniej wprowadzone hasło ochrony skoroszytu w Excel? Jeśli postępowałeś zgodnie z powyższymi wskazówkami i ustawiłeś jedynie proste hasło na skoroszyt, wystarczy wejść w Plik w lewym górnym rogu ekranu. Następnie w zakładce Informacje kliknij Ochronę skoroszytu i wybierz opcję Szyfruj przy użyciu hasła. Skasuj obecne hasło, a następnie powtórz tą operację, gdy hasło trzeba ponowić. Ustawiłeś właśnie puste hasło skoroszytu. Monit przy otwieraniu pliku nie będzie się już pojawiał.

Podobne przykłady podstaw Excela zamieszczam w dziale kurs excel podstawy. Jeśli masz pytania co do tego rozdziału, możesz zamieścić je na forum bez logowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: