Przeciąganie formuł i komórek w Excel

Ostatnio zaktualizowano: 16 listopada, 2020 przez admin

1. Jak przeciągać w Excel komórki i formuły.

W celu szybszej pracy z programem Excel, mamy możliwość szybkiego powielania wartości, formuł do sąsiadujących komórek. W jaki sposób to zrobić? Formuły i wartości w komórkach Excel możemy przeciągać na 3 sposoby:

  • Proste przeciąganie wartości.
  • Przeciąganie formuł, wzorów
  • Przeciąganie wartości liczbowych, z tworzeniem kolejnych liczb

Najprostszy sposób przeciągania komórek w Excel polega na zaznaczeniu komórki, następnie kliknięcie na prawy dolny róg komórki z przytrzymaniem komórki wskaźnikiem myszy. W momencie, gdy wszystkie poprzednie kroki wykonane są poprawnie, przeciągamy formułę, bądź wartość w dowolną stronę np w dół. Wartości zostaną powielone. Formuły w Excel zostaną utworzone w nowych komórkach.

Kurs Excel Podstawy - przeciąganie komórek i wzorów
Kurs Excel Podstawy – przeciąganie komórek i wzorów

2. Szybkie tworzenie kolejnych liczb w Excel.

W Excelu na kilka różnych sposobów możemy przeciągać komórki tworząc kolejne liczby. Dla przykładu jeśli chcemy w kolejnych komórkach wypisać lata od 2000 do 2018 nie musimy wprowadzać wartości roku po kolei. Możemy wprowadzić rok 2000. Następnie przytrzymać komórkę w prawym dolnym jej rogu z klawiszem Ctrl. W momencie, gdy przeciągniemy komórkę np w dół, utworzą nam się kolejne lata. Możemy także zrobić podobne działanie korzystając z formuł. Dla przykładu wprowadźmy w komórkę K3 cyfrę 1, a w komórkę K4 wzór =K3+1. W momencie, gdy przeciągniemy komórki w dół, utworzą nam się również kolejne liczby.

Kurs Excel Podstawy - przeciąganie formuł. Tworzenie kolejnych liczb
Kurs Excel Podstawy – przeciąganie formuł. Tworzenie kolejnych liczb

Podobne przykłady podstaw Excela zamieszczam w dziale kurs excel podstawy. Jeśli masz pytania co do tego rozdziału, możesz zamieścić je na forum bez logowania. Poniżej plik Excela z załączonym przykładem.

kurs_excel_podstawy_przeciagania_formul.xlsx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: