Ostatnio zaktualizowano: 16 stycznia, 2018 przez admin
1. Wykonywanie działań matematycznych w Excel.
Excel został stworzony przede wszystkim w celu kalkulacji. Wykonywanie działań arytmetycznych w arkuszu Excel to podstawa arkuszy kalkulacyjnych. W celu kalkulacji w Excelu będziemy korzystali z następujących operatorów arytmetycznych:
- = znak równości postawiony jest przed każdym działaniem arytmetycznym.
- + operator dodawania
- – operator odejmowania
- * operator mnożenia
- / operator dzielenia
- ^ operator potęgowania. Można go także wykorzystać do pierwiastkowania
Jeśli chciałbyś tworzyć inne zaawansowane działania z wykorzystaniem funkcji matematycznych warto jest poznać funkcje matematyczne opisane dalszym rozdziale kursu Excel Podstawy. Link do rozdziału opisującego funkcje matematyczne: Najważniejsze funkcje matematyczne Excel. Operatory arytmetyczne stosowane w Excel działają w standardowej kolejności.
2. Przykłady działań arytmetycznych w Excel.
Operacje arytmetyczne możemy stosować bezpośrednio na liczbach jak i komórkach zawierających liczby. Dla przykładu, by obliczyć sumę dla wartości z komórek A1, A2, A3 i zwrócić ją w komórce B1, powinniśmy w komórce B1 wprowadzić wzór =A1+A2+A3. Poniżej plik z przykładami wszystkich najważniejszych działań arytmetycznych w Excelu. Poniżej kilka przykładów w jaki sposób wykonywać działania arytmetyczne w Excel.
- Dodawanie np =A1+A2+A3.
- Odejmowanie np =A1-A2-A3.
- Mnożenie np =A1*A2*A3.
- Dzielenie np =A1/A6
- Potęgowanie np =A1^A3 zwróci liczbę z komórki A1 podniesioną do potęgi określonej liczbą w komórce A3.
- Pierwiastkowanie – Pierwiastkowanie x-stopnia w Excel najlepiej wykonywać jako podnoszenie do potęgi (1/x). Np =A5^(1/3) zwróci pierwiastek trzeciego stopnia z liczby w ujętej w komórce A5.
Podobne przykłady podstaw Excela zamieszczam w dziale kurs excel podstawy. Jeśli masz pytania co do tego rozdziału, możesz zamieścić je na forum bez logowania. Poniżej plik Excela z załączonym przykładem.