Formuły zagnieżdżone w Excel

Ostatnio zaktualizowano: 16 stycznia, 2018 przez admin

1. Czym są formuły zagnieżdżone w Excel?

Formuły zagnieżdżone to formuły ujęte w innych formułach. Dla przykładu w komórce A1 wprowadzona jest liczba, którą chciałbyś podzielić na 100 i następnie zaokrąglić. Możesz bez przeszkód wykonać te działanie wykonując najpierw mnożenie, a następnie w innej komórce zaokrąglenie. Możesz także wykonać te działanie wprowadzając formułę jedynie w jednej komórce.

O czym powinniśmy pamiętać, tworząc formuły zagnieżdżone? Przede wszystkim o tym, by za każdym razem zamykać wszystkie nawiasy funkcji, tylko w tym wypadku formuły zagnieżdżone zadziałają poprawnie i nie zwrócą błędu.

2. Przykład formuły zagnieżdżonej w Excel.

Poniżej krótkie przykłady użycia formuł zagnieżdżonych w Excel.

Przykład 1: W komórce A2 i B2 mamy wprowadzone imię i nazwisko pisane małymi literami. Za pomocą funkcji tekstowych stwórzmy funkcje zagnieżdżoną zwracając w komórce C2 inicjały. Wykorzystajmy w tym celu funkcję zmieniającą wielkość liter, funkcję wycinającą tekst z lewej strony oraz operator łączenia „&„. Wzór formuły zagnieżdżonej powinien wyglądać następująco: =LITERY.WIELKIE(LEWY(A2)&LEWY(B2)).

Kurs Excel Podstawy - Formuły zagnieżdżone
Kurs Excel Podstawy – Formuły zagnieżdżone

Przykład 2: W komórce A17 wprowadzony jest numer PESEL. Korzystając z formuł zagnieżdżonych zwróćmy w komórce B17 datę urodzenia na podstawie numeru PESEL. Wykorzystamy w tym celu funkcje daty i funkcje tekstowe. Wzór formuły powinien wyglądać natępująco: =DATA(LEWY(A9;2);FRAGMENT.TEKSTU(A9;3;2);FRAGMENT.TEKSTU(A9;5;2)).

 

Kurs Excel Podstawy - zagnieżdżanie formuł
Kurs Excel Podstawy – zagnieżdżanie formuł

Podobne przykłady podstaw Excela zamieszczam w dziale kurs excel podstawy. Jeśli masz pytania co do tego rozdziału, możesz zamieścić je na forum bez logowania. Poniżej plik Excela z załączonym przykładem.

kurs_excel_podstawy_formuly_zagnieżdżone.xlsx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: